“هوش مصنوعی چیست؟” به نظر ساده‌ترین سوال‌ ممکن در هوش مصنوعی باشه. اما در واقعیت این چنین نیست و هر متخصصی از دید و نگاه خودش هوش مصنوعی رو تعریف میکنه. شبیه حکایتی که در دفتر سوم مثنوی مولوی ذکر شده. داستان از این قرار بود که عده‌ای در یک اتاق تاریک فیلی را لمس می‌کردند و هر کسی بنابر اینکه کدوم عضو فیل رو حس کرده، به جای اینکه همگی بگن این یک فیل است، هر کسی برای خودش چیزی میگفت. شکل زیر این حکایت رو بهتر مشخص میکنه.

این حکایت، به حکایت “فیل و کوران” معروفه! حالا این ماجرا رو گفتم تا به این برسیم که نمیشه تعریف دقیقی برای هوش مصنوعی ارائه داد. ولی میتونیم یک سری تفکرات رو بگیم و با هوش مصنوعی بیشتر آشنا شیم. راستی! ادعای تعریف دقیق برای هوش مصنوعی وجود داره! که صرفا ادعا به نظر میرسه. 

خب حالا از این فضای فلسفی فاصله بگیریم 😊…

هوش مصنوعی یک ابزار محاسباتی قویه که میتونین هرجایی به محاسبات نیاز داشتین ازش استفاده کنین (فعلا ی تعریف خام!). ریاضیات در خیلی از علوم و به فراخور اون در خیلی از کسب‌و کارها استفاده میشه و اگرم استفاده نشه به رشد ذهنی و تصمیم‌گیری بهتر کمک میکنه. میشه گفت که هوش مصنوعی رو جایگزینی از ریاضیات میتونیم ببینیم. اما هوش مصنوعی به اینجا منتهی نمیشه. 

هوش مصنوعی به دنبال شبیه‌سازی توانایی‌های انسانیه. یعنی چی؟ یعنی اینکه هوش مصنوعی میتونه مثل انسان ببینه، بشنوه، صحبت کنه و حتی تصمیم‌گیری کنه و یاد بگیره! میشه گفت هوش مصنوعی از علومی مثل علوم شناختی، علوم اعصاب، روانشناسی، زبانشناسی و غیره میتونه برای اینکار (شبیه‌سازی) استفاده کنه.

هوش مصنوعی توالی‌ای از الگوریتم‌های پیچیده هست که میتونه اطلاعات مفیدی رو از پیرامونش استخراج کنه. مثل یک انسان که میتونه محیط پیرامونش رو درک کنه و اطلاعات دریافت کنه و بعد از پردازش تغییراتی رو در این محیط اعمال کنه! 

هوش مصنوعی مجموعه‌ فناوری‌هاییست که میتونه دانش و یا الگوهایی را از تجارب مختلفش در محیط استخراج کنه.

هوش مصنوعی به عنوان یک راه حل برای مسائل غیرممکنه! تصور کنین میخواین یک کُدی را بنویسین که ورودی این برنامه عکس یک شخص باشه و خروجیه مطلوبتون هویت اون شخص باشه. اگه هوش مصنوعی نباشه باید کلی قواعد و یک کُد پر از جملات شرطی رو بنویسین. حتما این کد پیچیدست، حالا تصور کنین یک شخصی گریم هم کرده باشه و میخواین با کُدی که پر از جملات شرطی هست تشخیصش بدین، عملا نشدنیه! شاید میلیون‌ها شرط لازم هست، تازه اگر شرط‌ها را به خوبی پیدا کنین! هوش مصنوعی میتونه این مسئله و بی‌شمار مسئله دیگرو حل کنه، بدون شرط!

تا اینجا قسمتی از تعریف‌ها و توصیفات هوش مصنوعی رو مطرح کردیم. و میتونم بگم اگه حتی از خود من هوش مصنوعی رو در زمان‌های مختلف بپرسین، جواب‌های متفاوتی میدم!  

برای اطلاعات بیشتر از توانمندی‌های هوش مصنوعی ویدیوی کاربردهای هوش مصنوعی در زندگی روزمره رو ببینین.

در این پست سعی شد گستردگی توصیفات رو باهم ببینیم و یک دید کلی نسبت به هوش مصنوعی به دست بیاریم.

در ویدیوهای آموزشی تعاریف دقیق‌تر می‌شوند و در عمل این توصیفات و تعاریف را لمس می‌کنین.

از نظر شما هوش مصنوعی چه تعریفی داره؟ لطفا در ادامه این پست نظرتون رو بنویسین.

نویسنده: ایمان خانی جزنی [محقق و مدیر هوش مصنوعی]