در مقاله آموزشی “هوش مصنوعی چیست؟” هوش مصنوعی رو توصیف کردیم و به این نتیجه رسیدیم که تعاریف و توصیفات مختلفی وجود داره، اما اگه حالا بخوایم یک تعریف جمعو جور ازش ارائه کنیم اینطوری میشه:

هوش مصنوعی به عنوان یکی از علوم میان رشته‌ای به دنبال این است که کامپیوترها همانند انسان‌ها (و حتی فراتر از انسان) تفکر و عمل کنند، بصورت هوشمندانه! و در این راه از الگوریتم‌های پیچیده‌ای استفاده میکنه.

خب حالا میخوایم این الگوریتم‌های پیچیده رو به طریقی به کامپیوتر بدیم. مثلن بهش بگیم فلان کارو انجام بده. راه حل چیه؟ چطوری میتونیم به کامپیوتر اینارو بگیم؟ اینجا دقیقا جایی هست که زبان‌های برنامه‌نویسی به کمکمون میان و راهی رو ایجاد میکنن که بتونیم با کامپیوترها صحبت کنیم. مثل هر ارتباطی، برای برقراری ارتباط نیازمند یک زبان هستیم، مثل زبان فارسی که با دوستامون صحبت می‌کنیم.

زبان‌های خیلی زیادی برای صحبت با کامپیوترها بوجود اومده ولی زبان‌هایی که با کامپیوتر می‌تونیم کارای مربوط به هوش مصنوعیو انجام بدیم تعدادشون خیلی زیاد نیست و من در این پست میخوام به چندتا از زبان‌هایی که خیلی کاربردیه و استفاده میشه بپردازم (مثل زبان انگلیسی در دنیا).

هر زبانی مشخصه و ویژگی‌هایی برای خودش داره. پایتون برای راحتی ارتباط بین انسان و کامپیوتر اومده. چطوری؟ باید بگم که پایتون خیلی به زبان طبیعی انسانی نزدیکه و هرطوری که فکر کنین میتونین همونو بنویسین (البته هرطوریه هرطوری هم نه 😊 و برای اینکه بدونین چطوری باید بنویسین به اینجا مراجعه کنین). پایتون به عنوان یک نرم افزار آزاده یعنی متخصصین مختلف میتونن به جزئیات کُدش دسترسی داشته باشن و بهبودش بدن و کلی ویژگی‌های جدید بهش اضافه کنن. علاوه بر این پایتون رو میتونین خیلی راحت یاد بگیرین و توضیحات دیگه‌ای هم در اینجا ازش داده شده که حتما ببینین. این راحتی در یادگیریش باعث میشه که بتونین هوش مصنوعی رو ساده‌تر پیاده‌سازی کنین. پایتون یک زبان در حال رشده و در هر لحظه داره ویژگی‌های جدیدی بهش اضافه میشه که کارهای پیچیده رو راحتتر کنه!

می‌رسیم به زبان برنامه نویسی R، این زبان از دل بحث‌های آماری خارج شده. با استفاده از این زبان میتونین آنالیزهای آماری و یادگیری ماشینی (نه به پیشرفتگی پایتون) انجام بدین. علاوه بر این آنالیزها، چون R پایه آماری داره و بنابراین، این زبان توانایی خوبی برای نمایش نمودارهای مختلف آماری داره و میشه گفت که بعد از پایتون، جامعه هوش مصنوعی به سمت R کشش بیشتری داره. البته از متلب هم نباید گذشت که در ادامه دربارش توضیح میدم…

اگه با دنیای ریاضیات آشنا باشین میدونین که محاسبات برداری، ماتریسی و غیره یکی از گرایش‌های مهم در این رشته شیرینه. با متلب میتونین این مدل محاسبات رو به راحتی انجام بدین و نمودارهای خیلی شیک رسم کنین. از طرفی محیط متلب بصورتی هست که با یک نمایش خوب میتونه اطلاعات برنامتون (منظورم همون بردارها یا ماتریس و غیره هست) رو نشون بده. ابزارهای خوبی در متلب وجود داره که برای خیلی از رشته‌های مهندسی و علوم پایه و دیگر رشته‌ها میتونه مفید باشه. جدیدا هم به سمت مباحث داغ کنونی هوش مصنوعی، یعنی یادگیری عمیق (در مباحث درسیمون داریم) رفته.

این لیست به روزرسانی می‌شود…

ما برای آموزش‌هامون زبان برنامه نویسی پایتون رو انتخاب کردیم در این مقاله محیط‌هایی که  میتونین کُد پایتون بزنین معرفی شده است.

نویسنده: ایمان خانی جزنی [محقق و مدیر هوش مصنوعی]