در این مقاله آموزشی می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که در کجا با پایتون باید کُدنویسی کنیم و به بیان دیگه با کامپیوتر صحبت کنیم. این جایی که میشه کُد زد رو اصطلاحا بهش میگن محیط مجتمع توسعه (که مخففش میشه IDE). محیط‌های مختلفی ایجاد شدند ولی در این مقاله می‌خوایم سه تا از پرکاربرداشو باهم ببینیم.

پایچارم بهتون محیطی بی‌نظیر میده که همه کار میتونین داخلش انجام بدین، به عنوان مثال: میتونین کُد پایتونی بنویسین، اجرا کنین، رفع خطا کنین و کتابخونه‌های مختلف رایگان پایتونی رو به راحتی نصب کنین. کلی امکانات دیگم داره که در یک پست جدا یا ویدیوی مجزا معرفی خواهد شد. ما هم در آموزش‌هامون از پایچارم بیشتر استفاده می‌کنیم. پایچارم در محیط صنعت و دانشگاه هم شناخته شده است.

اسپایدر هم در سال‌های اخیر پیشرفت خوبی داشته و در کل میتونم بگم که یک پله پایین‌تر از پایچارم هست، البته فعلا! ویژگی‌ها و پلاگین‌های خوبی مثل گزارش‌دهی و نوت‌بوک داره که میتونین برای کسب اطلاعات بیشتر به سایتش مراجعه کنین.

تا حدود 4 سال پیش، IDE های خوب در قالب نرم‌افزارهایی بود که روی کامپیوترتون نصب میشد و باهاش کُدزنی انجام می‌شد. اما با ظهور جوپیتر مسیر IDEها به یک سمت دیگم رفت و اونم کدزنی در مرورگر وب بود. جوپیتر زیربنای خوبی شد برای توسعه کد در بستر اینترنت. توو جوپیتر میتونین همراه با کدزنی یک سند هم بسازین، منظورم از سند یک راهنمای کامل و گام به گام استفاده از کد شماست که موجب میشه کدتون خواناتر و قابل استفاده‌تر بشه. بعد از حدود یکی دو سال شرکت گوگل محیطی رو معرفی کرد تحت عنوان گوگل کولب که یک جوپیتر است و شما میتونین به منابع محاسباتی (سخت افزاری) شرکت گوگل متصل بشین و کاراتون رو انجام بدین، مخصوصا محاسبات سنگین!

داریم به سمتی میریم که با یک کامپیوتر خیلییی ساده و تنها اتصال به اینترنت و داشتن یک مرورگر وب بتونین کارای بزرگی بکنین که مساوی با یک یا حتی چند ابرکامپیوتره!

نویسنده: ایمان خانی جزنی [محقق و مدیر هوش مصنوعی]